דיקור סיני לכאבי גב ופריצת דיסק

כמעט כל אדם סובל במהלך חייו מכאבים באזורים שונים של הגב, ולעיתים נושא אותם לאורך תקופות ארוכות של חודשים ושנים. מדובר בכאבים מציקים הפוגעים באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, אשר מלווים לעיתים בהקרנות לידיים ולרגליים. הסיבות לכאבים אלו טמונות במספר רב של גורמים, ביניהם משקל עודף, הרמה לא נכונה של משאות, מתחים נפשיים, מתיחות שרירים, התכווצויות, דלקת פרקים ניוונית, טראומות ועוד.

אחת התופעות המרכזיות בתחום זה הינה פריצת דיסק, המכונה גם צניחת דיסק בין חולייתי. מדובר בפציעה חוזרת ונשנית שנגרמת לרוב בשל נשיאה, הרמה ופריקת משאות. כלומר, כאשר נוצר לחץ גבוהה על הגב נפרצות בהדרגה שכבות הקרומים של הדיסקים, בתהליך מהיר יותר מיכולת האיחוי הטבעית של הגוף. ככל שהפריצה נמשכת נפגעים גם הקרומים החיצוניים שבהם עוברים עצבי הכאב, ולצד הכאבים עלול המצב להחריף עד כדי דלקות ונזק בלתי הפיך.

טיפול לפי הרפואה המערבית

טיפול בכאב גב שמציעה הרפואה המערבית משתנה בהתאם למיקומו וחומרתו, אך חשוב לציין כי אין בידיה מענה הולם להחלמה מפריצת דיסק:

  • בשלב הראשון יומלץ בדרך כלל על תרופות משככות כאבים ועל מנוחה.
  • במידה שהנוזל התוך סחוסי יוצא מהסחוס ומוביל לדלקת, נפיחויות, כאבים חזקים ומגבלות תנועה, יומלץ על תרופות הסופחות דלקות.
  • במקרים חמורים במיוחד, כגון פגיעה קשה בתאי העצב, היעדר תחושה וחולשה תנועתית, יישקל ניתוח לכריתת הדיסק כולו או חלקים ממנו. יש לציין כי אין ראיות לכך שהניתוח מוביל להקלה בסימפטומים או במגבלות התנועה.

טיפול פי הרפואה הסינית

בניגוד לרפואה המערבית, הרפואה הסינית אכן מציעה טיפולים יעילים לכאבי גב ואף לפריצת דיסק. הם מכוונים אל שורש הבעיה ובהחלט מסוגלים להוביל להחלמה ולהיעלמות הכאבים. יחד עם זאת, אין מדובר בנטילת תרופות להקלה מיידית אלא בתהליך ממושך יותר המבוסס על קשר עמוק ורציף ביני לבין המטופל.

התהליך מתחיל באבחון מעמיק לצורך איתור מקורות בעיה, המערכות המעורבות וקביעת ההתערבויות היעילות ביותר. בתוך כך, ישנה חשיבות גדולה לשלב המסוים בו מצוי המטופל. לדוגמא, במקרים חריפים, כאשר המטרה הבסיסית היא שיפור מוגבלות התנועה והפחתת הכאב, יבוצע דיקור סיני לכאבי גב ואתן המלצות לשמירה נכונה על בריאות הגב. לעומת זאת, במקרים כרוניים נשלב לצד הדיקור גם פורמולות סיניות, המלצות לתחזוקת הגב, שיאצו, טווינא ותרגילי יוגה – הכל בהתאם למצב הרפואי ובמטרה למנוע התפרצויות חוזרות ולשקם את האזור הפגוע.

חשוב להדגיש כי לכל אורך הדרך אני נמצא בקשר רצוף עם המטופל כדי להכיר לעומק את מצבו, לאמוד את התקדמות הטיפול, ולבצע התערבויות נדרשות במידת הצורך.