דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית, הידועה גם בכינוי אוסטיאוארטריטיס הינה מחלת מפרקים כרונית ממנה סובלים יותר – 80% מקרב האוכלוסייה המבוגרת. בבסיסה עומדת הפרה של תהליכי בנייה ופירוק בתאי הסחוס, המובילה לדלילות ברקמת העצם ולירידה בכמות הסחוס. כתוצאה מכך מתפתח תהליך דלקתי ברקמות שמסביב למפרקים, נוצרים נזקים בסחוס ומתהווים זיזי עצם בסמוך לשולי המפרקים.

תסמיני המחלה

  • כאבים שמתגברים לאורך השנים, עם הקלה במנוחה והחמרה בתנועה.
  • הנוקשות ומגבלות תנועה שמופיעות עם התקדמות הדלקת ובהתאם למפרקים הפגועים.
  • חריקות ורעשים הבוקעים מן המפרקים.
  • נפיחות, אודם וחום מקומי.
  • במעורבות של עמוד השדרה יופיעו גם חולשה, נימול וכאבים מוקרנים.

טיפול לפי הרפואה המערבית

בימינו אין בידי הרפואה המערבית טיפול יעיל לריפוי של אוסטיאוארטריטיס, כאשר מטרת ההתערבויות הקיימות הן לשפר ולשמר את תפקוד המפרק, ולהפחית כאבים. על פי רוב יומלץ על ביצוע שינויים באורחות החיים, כגון נטילת תוספי מזון ובניית דיאטה מאוזנת. זאת לצד ביצוע פעילות גופנית מתונה ופיזיותרפיה שעוזרות לחיזוק השרירים ולשיפור האיזון שנפגע בתהליך הבנייה הסחוסי. כמו כן, יומלץ לשלב את הפעילות הגופנית במנוחה הולמת שאינה גורמת לחולשה ונוקשות, ועל שימוש בהליכון או במקל הליכה להפחתת המשקל שנושאים המפרקים.

טיפול לפי הרפואה הסינית

חשוב להדגיש כי בניגוד לרפואה המערבית, המכוונת להקלת הסימפטומים בלבד ולמעשה אינה מחזיקה במענה הולם למצוקת החולים, ברפואה הסינית ניתן בהחלט להגיע לשורש הבעיה ולטפל בה. למעשה, במקרים רבים עשוי הטיפול ברפואה סינית להוביל לעצירת התקדמות המחלה ולהפסקה של התהליכים הניווניים.

בדרך כלל יתבסס הטיפול על דיקור סיני, תזונה נכונה ופורמולות סיניות לשיפור תפקודם של איברים מעורבים. מדובר בתהליך המתחיל באבחון מעמיק שאני מבצע על מנת לאתר את הגורמים שעומדים בבסיס המחלה, ומכאן אתאים את ההתערבויות הנכונות והיעילות ביותר. כמו כן, לאורך הזמן והפגישות נקיים שיחות מעמיקות באשר לתחושות המטופל והתקדמות הטיפול, ואמליץ על שינויים חיוניים באורחות החיים בהתאם למצב.

לדוגמא, ישנם מטופלים להם יכולות לסייע פעילויות כגון טאי צ'י ויוגה, התורמות להגברת התפקוד והגמישות מחד, ולמניעת שחיקה מאידך. עוד טיפים חשובים הינם הימנעות משהייה ארוכה במקומות לחים, הפחתה במשקל והימנעות ממוצרי חלב ומזונות מטוגנים. כאמור, ההמלצות ניתנות בד בבד עם הדיקור וההתערבויות האחרות, על פי היכרות מעמיקה שלי עם מצבו הרפואי של המטופל ואורחות חייו.