טיפול בדורבן

דורבן הוא מונח שמתייחס לדלקת הנוצרת בחלקו התחתון של העקב, ברצועה הנקראת "חיתולית כפית"  (Plantar Fasciitis). זוהי רצועה המתוחה לכל אורכה של כף הרגל אשר תומכת בקשת ומקשרת בין האצבעות לעקב. כאשר נוצרים עומסים גבוהים על הרצועה עשויים להיגרם כאבים ודלקת, ואילו הדורבן עצמו מתייחס לדלקת בחיבור שבין עצם העקב לרצועה. את שמו הוא מקבל מבליטה בצורת זיז  שאותה ניתן לראות בצילומי הרנטגן.

חשוב להדגיש כי ניתן בהחלט לטפל בדורבן, אך היעדר טיפול הולם עלול להוביל להחמרה ולהפיכת הבעיה לכרונית.

גורמים ותסמינים של דורבן

ישנה שורה ארוכה של גורמים העשויים לגרום לדורבן, וביניהם:

  • עומסים גבוהים עקב אימונים גופניים או עמידה ממושכת.
  • פציעות בכף הרגל ובגיד אכילס, בהקשר למחלה ניוונית ולבעיות הקשורות במבנה של כף הרגל.
  • משקל עודף או בעלייה דרסטית במשקל.  
  • גיל מבוגר.
  • שימוש בנעליים בלתי מתאימות שהן ללא בולמי זעזועים בעקב

התסמינים הנפוצים ביותר הינם תחושות של כאב עמום, דקירה או צריבה בעקב, שבדרך כלל מופיעות בעקבות פעילות גופנית, דריכה אחרי ישיבה ממושכת או הליכה. יש לציין כי קיימות דרגות בינוניות עד קשות של כאבים, כאשר מצבים חריפים מלווים בקשיי הליכה ובצליעה.

מומלץ לפנות לאבחון אם קיימים כאבים בחלקה התחתון של כף הרגל או בעקב גם בזמן מנוחה, וכן כשמופיעים שטפי דם, אדמומיות, חום, ותחושות של זרמים ונמלול.

טיפול לפי הרפואה המערבית

על פי הרפואה המערבית, טיפול בדורבן בכף הרגל נעשה בהתאם לחומרת הבעיה. במקרים קלים יומלץ על מתן מנוחה לרגליים, ביצוע עיסוי מקומי, הפחתת פעילות גופנית, רכישת נעליים נוחות ומדרסי סיליקון, לצד נטילת תרופות משככות כאבים. במקרים חמורים יותר יינתנו זריקות של תרופות אנטי דלקתיות מרדימות וסטרואידים, ולעיתים ייעשה שימוש בגלי הלם. אם לא מתקבלות תוצאות מניחות את הדעת, יבוצע ניתוח לניתוק חלקי של הרצועה מן העקב, או כריתה חלקית שלה.

טיפול לפי הרפואה הסינית

ברפואה הסינית קשור הדורבן לכליות ולכן הטיפול יתמקד גם בחיזוק הכליות בעזרת דיקור, שיאצו, טווינה וצמחי מרפא. חשוב להדגיש כי בניגוד לרפואה המערבית שדוגלת בהפחתת כאבים בלבד או בביצוע התערבויות חריפות, הרפואה הסינית יורדת לשורש הבעיה ומכוונת לפתרון מלא שלה. למעשה, באמצעות טיפול בדורבן בעקב ניתן להגיע להקלה מהותית בכאבים תוך מספר פגישות, ולשוב לתפקוד תקין בחיי היומיום.

הטיפול מותאם לכל מטופל על פי מצבו הבריאותי וחומרת הבעיה, ויכלול בדרך כלל שילוב בין דיקור סיני לשיאצו. בנוסף לכך, אני עובד על פי שיטת דיקור ייחודית משלי, ומקיים שיחות עם המטופל שכוללות המלצות להתנהלות מיטבית כגון תרגילי מתיחות, מנוחה והפחתת מתחים מכף הרגל והעקב.

אמנם, טיפול בדורבן ברגל באמצעות רפואה סינית ארוך יותר בהשוואה לרפואה המערבית, אך מחקרים מוכיחים את יעילות הגדולה של הדיקור לעידוד זרימת הדם והתמודדות עם דלקות. לכן, באמצעותו ניתן להעלים את הדלקת לגמרי ולהגיע להחלמה מלאה.