כאבי ברכיים

כאבי בירכיים מופיעים בכל הגילאים, בנשים ובגברים כאחד, ובעיקר סובלים מהם ספורטאים ואנשים בגילאים מבוגרים. על פי רוב מופיעים הכאבים בעקבות דלקות, זיהומים ופגיעות שונות, וכן עקב שחיקה של הברך. במקרים קלים במיוחד עשויות מנוחה וחבישה לפתור את הבעיה, אך במקרים ממושכים וחריפים יותר חשוב מאוד לפנות לטיפול הולם.

גורמים לכאבי ברכיים

כאמור, ישנן מספר סיבות שבגינן עשויים להופיע כאבים:

  • דלקות – על הדלקות הנפוצות נמנות אוסטאוארתריטיס שפוגעת בכל המפרקים הנושאים משקל, דלקות זיהומיות המלוות בכאבים חזקים ובחום, ודלקת מפרקים שגרונית הפוגעת בדרך כלל באנשים בגילאי ה- 20.
  • בעיות מכאניות – נעילה של הברך, במהלכה חלקיקי עצם או סחוס נעים לתוך חלל המפרק, וכן פריקה של הפיקה שמחליקה לאזור החיצוני של הברך.
  • פגיעות וחבלות – ספורטאים רבים אך גם אנשים מהשורה מכירים תופעות כגון קרע ברצועה הצולבת וקרע של המיניסקוס, שנגרמות עקב שינויי תנועה מהירים או מכות חזקות לגפיים.

טיפול לפי הרפואה המערבית

לפי הרפואה המערבית, טיפול בכאב ברכיים נעשה בהתאם לסיווג הבעיה וחומרתה. כאמור, במקרים קלים במיוחד מומלץ על מנוחה ונטילת תרופות משככות כאבים, לצד חבישה של הברך והפניה לטיפולי פיזיותרפיה. כמו כן, ייתכן כי יומלץ למטופל לבצע פעילות גופנית לחיזוק השרירים, ולהוריד במשקלו כדי להקטין את העומסים שנושאות הברכיים.

במקרים מורכבים יותר שאינם חולפים בטיפול פשוט מופנה המטופל לאבחון אצל אורתופד. בהתאם לתוצאות עשויות להינתן תרופות סטרואידים למפרק וחומצה היאלורונית להפחתת דלקות, וייתכנו גם ניתוחים פולשניים כגון ארתוסקופיה, החלפה חלקית של הברך והחלפת מפרק מלאה.

טיפול לפי הרפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית כאבי ברכיים מעידים לרוב על חולשה של הכבד, הקשור בגידים, וחולשה של הכליות הקשורות בברך עצמה. על כן, טיפול בכאב ברכיים עשוי להתמקד בחיזוק אברים אלו, ובשיפור זרימת האנרגיה במרידיאנים המצויים באזור הברך ואחראיים על הזנתה. כלומר, מקור הכאבים עשוי להיות בחסימת ערוצי האנרגיה, דבר הגורם להחלשת השרירים, הסחוס ומערכת הדם באזור.

מכאן שהטיפול מתבסס על אבחון ותשאול מעמיק לאיתור החסימות ותפקוד האברים הרלוונטיים, ובחירת דרך ההתערבות היעילה ביותר. הכלי המרכזי בטיפול הינו הדיקור הסיני שמסייע להקלת הכאבים החריפים, לשיקום וחיזוק הרקמות המוחלשות, וכן לתפקודם של הכבד והכליות. לצד הדיקור, אני משלב בהתאם לצורך ולהתקדמות הטיפול גם שיאצו, טווינה וצמחי מרפא, אשר מטרתם לשקם את אזור הברך ולהפחית את עוצמת הכאב. מעבר לכך, אני מקיים שיחות עם המטופל וממליץ לו על תרגילים, פעילות גופנית ואורחות חיים העשויים להקל על הכאבים.

ניתן להבין, כי טיפול באמצעות הרפואה הסינית מכוון אל שורש הבעיה ואל גורמיה העמוקים, ולכן גם יכול להביא להחלמה מלאה. זאת, בניגוד לרפואה המערבית שמציעה טיפולים מהירים יותר, אך יעילותם מוטלת בספק, מכוונת לרוב לתסמינים בלבד, או כוללת התערבויות פולשניות וחריפות במיוחד.