כוסות רוח

מה זה כוסות רוח?

הטיפול בכוסות רוח הוא טיפול מוכר ועתיק, אשר היה בשימוש בקרב תרבויות שונות כבר לפני אלפי שנים. הטיפול היה נפוץ במצרים ויוון העתיקות, וכן בסין.

ברפואה הסינית משמש טיפול זה כטיפול לחיזוק המערכת החיסונית, לריפוי דלקות ולהקלה על כאבי שרירים.

ניתן להשתמש בכלי זה כטיפול בפני עצמו, או כחיזוק לצד טיפול בדיקור סיני וכלים נוספים של הרפואה הסינית.

כוסות הרוח הן כוסות מזכוכית עבה שעברו חיטוי. קיימות בשוק גם כוסות מפלסטיק, מסיליקון ומבמבוק, ואני משתמש בכוסות השונות עפ"י כל מקרה ומקרה לגופו.

כיצד מתבצע הטיפול בכוסות רוח בקליניקה?

בהתאם למצב המטופל ותלונותיו, אצמיד בטיפול את הכוסות לעור מעל נקודות דיקור או מיקומי כאב בהם נרצה לטפל. הצמדת הכוסות לעור נעשית מיד לאחר חימום הכוס במבער ויצירת ואקום אשר בהנחה על העור יוצר יניקה פנימה של הרקמות לכיוון פנים הכוס. ביכולתי לכוון את עוצמת הואקום עפ"י דרגת הטיפול הדרושה (חלש, בינוני, חזק), הכל בהתאם לאבחון שערכתי למטופל קודם לכן.

את הכוסות אשאיר למשך 10-20 דקות, בהתאם לצורך.

חשוב לי לומר שהטיפול אינו כואב כלל והנחת הכוס על העור מורגשת כיניקה או מתיחה של העור. הטיפול בכוסות רוח משאיר לרוב סימנים עגולים בצבע אדום, אשר נעלמים לבד כעבור מספר ימים עד שבוע.

איך זה עובד?

יצירת הואקום ואפקט היניקה על המקום הכואב, או על נקודת דיקור מסוימת יוצרת לחץ ושטף דם מקומי, אשר מעודד זרימת דם וחמצן לאיזור. ברפואה סינית אנו מגדירים מצב של כאב או מחלה כתקיעות (סטגנציה) ולכן נרצה לשחרר את התקיעות. הזרמת דם וצ'י (אנרגיה) לאזור ע"י גירוי נקודת הדיקור או המקום הכואב יוצרת תנועה ומסייעת לריפוי דלקת, להקלה בכאבים ולהאצת תהליך ההחלמה.

לאילו מצבים מסייע הטיפול בכוסות רוח?

הטיפול בכוסות רוח יעיל במיוחד לחיזוק דם וצ'י (אנרגיה), למחלות חורף ומחלות נשימה, וכן לכאבי שרירים ודלקות. בקליניקה אני משתמש בכוסות רוח במגוון מצבים בריאותיים לרבות:

  • כאבי שרירים ושרירים תפוסים
  • מחלות חורף ומערכת הנשימה (שפעת, התקררות, שיעול, ברונכיט ודלקת ריאות)
  • הקלה על כאבים
  • ריפוי דלקות
  • כאבים כרוניים / כאבים אקוטיים

מניסיוני, הטיפול בכוסות רוח בקליניקה הוא טיפול מחזק ויעיל במיוחד, ואני פוגש הרבה מטופלים אשר מגיעים במיוחד עבור טיפול בכוסות רוח, עקב ניסיון מוצלח עם טיפול זה.