כתף קפואה

כתף קפואה היא בעיה המופיעה אצל כ- 3% מקרב האוכלוסייה, בדרך כלל לאחר גיל 40. כמו כן, באחד מכל חמישה אנשים הסובלים מכתף קפואה תתפתח הבעיה בשתי הכתפיים. מדובר בבעיה הנגרמת עקב כיווצים בכתף שמקורם בצלקות במעטפת המפרק, דבר המגביל את חופש התנועה בדרגות קלות עד חמורות, וגם מלווה בכאבים.

גורמים ותסמינים

הסברה המקובלת כיום היא שכתף קפואה נוצרת עקב פגיעות מסוימות במפרק הכתף, דבר המוביל להיווצרות דלקות אקוטיות וכרוניות. כתוצאה מהדלקות והפגיעות נוצר בהדרגה שינוי במבנה מעטפת המפרק, שהופכת למכווצת וחסרת גמישות. אמנם, התופעה נפוצה במיוחד בקרב ספורטאים הנתונים לעומסים גבוהים, אך הפגיעות יכולות להתחיל גם בתנועות קטנות ועומסים מינוריים על הכתף.

על פי רוב מתחילה התופעה בשלב דלקתי שנמשך מספר חודשים ומלווה בעיקר בכאבים ומגבלות תנועה קלות. לאחר מכן מגיע השלב הקפוא שגם הוא נמשך מספר חודשים ובו מתחזקות מאוד מגבלות התנועה, לעומת דעיכת הכאבים. לבסוף מגיע השלב הכרוני שבו פוחתות מגבלות התנועה והנוקשות, אך ללא טיפול הולם ייוותרו מגבלות שונות.

טיפול על פי הרפואה המערבית

טיפול בכתף כואבת קפואה לפי הרפואה המערבית, מבוצע בהתאם לשלבים המתוארים לעיל ולחומרת הבעיה. תחילה מתקיימים טיפולים שמטרתם לשפר את גמישות ותפקוד הכתף, תוך הקלה על כאבים, וזאת בעזרת תרופות שאינן סטרואידים הנוגדות כאבים ודלקות. כמו כן, המטופל עשוי לקבל טיפולי פיזיותרפיה וכירופרקטיקה, ובהמשך זריקות סטרואידים לטיפול בדלקת. מעבר לכך, לעיתים נעשים ניתוחים אשר יעילותם ומטרתם אינה ברורה, בהם משוחררים גידים ורצועות המפעילים לחצים על המפרק.

טיפול לפי הרפואה הסינית

ראשית, חשוב לציין כי הרפואה הסינית חותרת לטפל בשורש הבעיה, ולא רק בתסמיניה, מבלי לבצע התערבות פולשנית חריפה. הדבר נכון גם לגבי טיפול בכאבים בכתף קפואה, המבוסס על אבחון ותשאול מעמיק שאני מבצע בקליניקה. בהתאם לאבחון המוקדם נבחרות דרכי ההתערבות המועילות ביותר, כגון צמחי מרפא כנגד דלקות, טווינה להחזרת הגמישות שאבדה למפרק, ודיקור סיני המסייע להפחתת כאבים ודלקות, ולטיפול בשרירים ומפרקים נוקשים.

יש לציין כי לכל מטופל יש קצב החלמה שונה, ושהטיפול עשוי לשלב בין מספר שיטות ולהשתנות לפי ההתקדמות. יחד עם זאת, בדרך כלל יורגשו שיפור בתנועה והקלה בעוצמת הכאבים כבר בפגישות הראשונות, בהן גם אשוחח עם המטופל ואנחה אותו לביצוע תרגילי גמישות נכונים ופעילות גופנית הולמת.

טיפול בכאבי כתף קפואה ברפואה הסינית נמשך זמן רב יחסית לטיפולי הרפואה המערבית, אך הוא מספק מענה מצוין והטבה משמעותית ללא תופעות לוואי חריפות או התערבויות פולשניות.