תזונה סינית

ריפוי בתזונה עפ"י הרפואה הסינית

התזונה היא אחד הכלים המרכזיים בריפוי ברפואה סינית.

הפילוסופיה הסינית מייחסת לתזונה כח עיקרי ורב השפעה באיזון הגוף, ריפוי ומניעה של מחלות. 

הייעוץ התזונתי בקליניקה ניתן כטיפול עיקרי או משלים, בהתאם לבעיה הרפואית שלך. כך למשל, אצל מטופלים הסובלים מיתר לחץ דם, קשיי עיכול ומחלות מעיים הייעוץ התזונתי מהותי בהשפעתו לצד הטיפול בדיקור הסיני וחשוב באותה מידה להצלחת הטיפול. במחלות ובעיות רפואיות אחרות, הייעוץ התזונתי יתפקד כטיפול משלים אשר ישולב עם דיקור סיני ויסייע לריפוי דלקת, לתמיכה ועידוד המערכת החיסונית ולהנעה ואיזון של מערכות הגוף.

כיצד הייעוץ התזונתי הסיני מסייע לריפוי?

התזונה הסינית מייחסת לכל מזון איכויות ותכונות אשר משפיעות על בריאותנו ועל איברי הגוף בדרך שונה:

טמפרטורה

לכל מזון טמפרטורה משלו, ישנם מזונות  בעלות אופי מחמם, ישנם מזונות בעלי אופי נטרלי ומזונות בעלי אופי קר.  

מזונות מחממים יעזרו למטופל המאובחן ע"י קור פנימי, מצב שעשוי להתבטא ברגליים קרות, בטן קרה וכד'. לעומת זאת, מזונות מקררים יסייעו לנו במצבי חום ועודף אצל המטופל, שעשויים להתבטא בפנים אדומות וחמות, תחושות חום ובעירה בגוף.

צבע

לכל צבע סגולות אחרות, למשל: כתומים ואדומים מחממים (כמו השמש), לבנים וסגלגלים מקררים.

כיוון

האם המזון מניע כלפי מעלה או כלפי מטה בגוף.

טעם

לכל טעם סגולה שונה וקשר לאיבר אחר בגוף. לכל טעם יש את האנרגטיקה שלה על פי חמשת האלמנטים:

הטעם המתוק – מאזן את  אלמנט האדמה, קשור לאיבר הטחול. האנרגיה שלו מזינה, משרה הרמוניה ומחזקת צ'י. מתוק נחשב כטעם אשר מווסת את הרגשות ומחזק במצבים של חולשה ועייפות. דוגמא למזונות מתוקים: בטטה, סלק, מלפפון, אורז, חיטה, אגוזי מלך ושקדים.

הטעם המלוח – מאזן את אלמנט המים, קשור לאיבר הכליות. האנרגיה של הטעם המלוח מקררת.  המלוח מרכך התקשויות ולכן טוב למצבים של שרירים נוקשים, בלוטות לימפה מוגדלות, דלקות ושיפור תפקוד מערכת עיכול. דוגמא למזונות מלוחים: מלח, אצות-ים, סרדינים, סויה.

הטעם החמוץ –  מאזן את אלמנט העץ. קשור לאיבר הכבד. הטעם החמוץ הוא בעל אנרגיה מקררת. הוא סופח נוזלים בגוף ולכן טוב למצבים של דליפות נוזלים, כגון: דליפת שתן, הזעת יתר ושלשולים. הטעם החמוץ נחשב גם לעוצר דימומים. דוגמא למזונות חמוצים: עגבניה, לימון וכל פירות ההדר.

הטעם המר– מאזן את אלמנט האש. קשור לאיבר הלב. הטעם המר הוא בעל אנרגיה מקררת ולכן טוב למצבים של עודף חום ולחות בפלג גוף עליון. מסייע במקרים של: עצירות , דלקות, בצקות  וכולסטרול. דוגמא למזונות מרים: קפה, זיתים, עלי בייבי, עלי סלרי, אלפלפה וקינואה.

הטעם החריף – מאזן את אלמנט המתכת. קשור לאיבר הריאות. הטעם החריך מניע ומפזר ולכן הוא טוב למצבים של חדירת פתוגנים חיצוניים כגון: שפעת, וכן לבעיות במערכת העיכול כגון: גזים , בטן נפוחה וקנדידה. דוגמא למזונות חריפים: בצל ירוק, צנון, קולורבי, ג'ינג'ר ופלפל שחור.

כיצד מתבצע הייעוץ התזונתי בקליניקה?

מאחר שעל-פי הרפואה הסינית לכל אדם יש טיפוס המאפיין אותו ותזונה שמתאימה לו, הייעוץ התזונתי נועד להתאים לכל מטופל את התזונה שמיטיבה ומדויקת עבורו, ולפיכך לעולם איננו מתיימרים לטעון כי מזון מסוים הוא בריא או מזיק לכולם באופן גורף.

כאשר אני פוגש מטופל אני עורך לו אבחון מעמיק ובהתאם לאבחון דופק, לשון ותשאול אני מאבחן איזה טיפוס הוא עפ"י הרפואה הסינית וכן אני מאבחן אם יש בעיה שמעידה על יובש, לחות, חום או קור. בהתאם לאבחון המדויק לכל מטופלת או מטופל אני מתאים לאחר מכן את התזונה המיטיבית.

לשם הדוגמא הפשוטה, כאשר מגיע מטופל עם תלונה על עצירות, אערוך תשאול מקיף ומעמיק לבעיות נוספות, אם למשל אראה כי בנוסף סובל המטופל מסחרחורות, הזעות לילה וריח רע מהפה, האבחון והמדדים עשויים להעיד על בעיה של חום פנימי ובמקרה זה אמליץ על מאכלים מקררים, מניעים ומרגיעים כגון חסה, עלי בייבי וירקות ירוקים אחרים. כמו כן, אמליץ למטופל זה להימנע ממזונות מחממים כגון: שום, ג'ינג'ר, פלפל חריף וסחוג.

כאשר מטופל יגיע עם תלונה על עצירות ובתשאול נמצא שסובל גם מבצקות, גפיים קרות, חיוורון, בטן נפוחה ותשישות אחרי יציאות, סביר שהאבחון והמדדים יעידו על בעית קור פנימי ובמקרה זה אמליץ על מזונות מחממים כגון: ירקות מאודים (בטטה וגזר) ואגוזים. כמו כן, אמליץ למטופל זה להימנע ממזונות מקררים כגון: גלידות, משקאות קרים ומוצרי חלב.  

כאמור, זוהי דוגמא קטנה על קצה המזלג שנועדה להמחיש לך את הפילוסופיה של התזונה הסינית.  כפי שהסברתי, הייעוץ התזונתי בקליניקה יינתן עפ"י אבחון מקיף ועמוק בהתאם למצבך הבריאותי ונתונים נוספים כגון: מצב רוח, תכונות ומאפיינים של אורח חייך.

מניסיוני, התאמת התזונה למצבך עפ"י התזונה הסינית יכולה לשפר את בריאותך באופן משמעותי ומהותי ולסייע לגופך להגיע לריפוי, הקלה על כאב ומניעה של מחלות.

חשוב לי להוסיף ולומר שהיעוץ התזונתי אותו אני מעניק למטופלים שלי בקליניקה מתחשב תמיד באורח חייהם והעדפותיהם, ואני מנסה לשפר את תזונתם של המטופלים שלי מבלי להכביד או לגרום לשינוי קיצוני מידי.  כאשר המלצות התזונה מתחשבות באורח חייך ומתחברות בצורה נינוחה להעדפותיך כמטופל, הדבר מקל עליך ביישום ההמלצות ומקדם את הטיפול בצורה מיטבית יותר.

אשמח לסייע גם לך בייעוץ תזונתי עפ"י הרפואה הסינית,

אני כאן בשבילך,

יריב.