תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית ( (Carpal Tunnel Syndromeמכונה בעברית גם תסמונת מנהרת שורש כף היד. זוהי תופעה הגורמת לתחושת כאב ביד, זרמים ונימולות באזורים שונים בכפות הידיים. היא שכיחה בקרב נשים בעיקר במהלך הריון או בגיל המעבר, וכן בקרב הסובלים מהשמנת יתר וסוכרת. מקורה של התסמונת בלחץ על העצב המדיאני שבתעלה הקרפלית, באזור פרקי כפות הידיים.

גורמים לתסמונת התעלה הקרפלית

היווצרות לחץ על השריר המדיאני שבתעלה הקרפלית עשויה להיגרם ממספר סיבות, וביניהן:

  • פעולות רפטטיביות בתדירות גבוהה עם כפות הידיים, לרבות מאמץ והישענות יתר על אזור מפרק היד. מצבים אלו עלולים לגרום לקרעים מזעריים בשורש כף היד שבגינם נוצרת דלקת, ואילו הגידים באזור מתעבים ויוצרים לחץ על העצב המדיאני. התופעה אופיינית בקרב אנשים העובדים שעות רבות עם מחשב.
  • סיבה נוספת היא חבלה או תנועה פתאומית וחזקה הגורמת לטראומה באזור מפרק כף היד,  וללחץ על העצב המדיאני.
  • בעיה מולדת הנגרמת בגין מבנה צר של התעלה הקרפלית, מה שמוביל לרגישות יתר של האזור והיותו מועד לדלקות.
  • שינוי ניווני במבנה עצמות הגוף לרבות אזור שורש כף היד, הגורם ללחץ על העצב המידאני.
  • לחץ על העצב המדיאני בקרב נשים הרות או לאחר לידה מסיבה שאינה ודאית, אך נוטים לייחסה לחוסר בוויטמין B12 הדרוש לפעילותה התקינה של מערכת העצבים. כמו כן, לפעולות רפטטיביות של הרמת התינוק היוצרות לחץ על אזור מפרק היד, ומובילות לתגובה דלקתית.

אבחון וטיפול קונבנציונאלי בתסמונת

חשוב לציין כי התסמינים האופייניים לתסמונת התעלה הקרפלית יכולים לנבוע גם מגורמים אחרים. מומלץ לבצע אבחון מדויק של הבעיה באמצעות בדיקות EMG ובדיקות הדמיה באזור שורש כף היד.   הפתרונות שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית לתופעה מסופקים על ידי מומחי אורטופדיה ומשתנים בהתאם לחומרתה. הם מתחילים במשחות אנטי דלקתיות ושימוש בסד, ממשיכים למתן זריקות סטרואידים, ובמקרים חמורים עלולים להסתיים אף בניתוח.

טיפול בתסמונת עם רפואה סינית

הרפואה הסינית מציעה מספר אמצעי טיפול יעילים לתסמונת התעלה הקרפלית, אשר מעניקים הזדמנות לטפל בבעיה ללא סטרואידים או פעולות כירורגיות. טיפול ברפואה סינית כולל  בין היתר צמחי מרפא, טיפולי טווינא וכן דיקור סיני. מדובר בשיטות שגם מלמדות כיצד לשנות את הרגלי השימוש בכף היד, מספקות הקלה בסימפטומים הנגרמים בגין התסמונת, ולעיתים אף יכולות להוביל לריפוייה.