הגיל השלישי

במהלך השנים האחרונות אני פוגש בקליניקה ובסדנאות מטופלים רבים בני הגיל השלישי, אשר נקרא גם גיל הזהב. 

נוסף על עבודתי בקליניקה אני פוגש את בני הגיל השלישי במסגרת עבודתי ברשת בתי הדיור של משען ובמרכז הרפואי שיקומי "רעות". לפיכך, צברתי ניסיון וידע רב בטיפול באוכלוסיית בני הגיל השלישי באמצעות הרפואה הסינית, ואני מוצא סיפוק והנאה רבה במפגש עם אוכלוסייה זו ובטיפול בה.

לטיפול בבני הגיל השלישי יש מספר אספקטים ייחודיים הן באופן כללי והן מנקודת מבטה של הרפואה הסינית, כפי שאסביר להלן.

אתגרים בריאותיים בגיל השלישי

הגיל השלישי, אשר מוגדר מגיל 60 ואילך מאופיין באתגרים בריאותיים לגוף ולנפש ובצרכים טיפוליים יחודיים של חיזוק ומניעה.

בקליניקה שלי אני פוגש מגוון מחלות ובעיות בריאותיות המאפיינות את בני הגיל השלישי כגון:

  • בעיות אורטופדיות – עקב שחיקה ופציעות נראה יותר בעיות אורטופדיות אצל בני הגיל השלישי, כגון: פריצות דיסק, כאבי ברכיים, דלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס).
  • בעיות במערכת העיכול – עצירות, שלשולים, צרבות, טחורים.
  • בעיות במערכת השתן – אבנים בכליות, בריחת שתן, דלקות שתן, פרוסטטה. 
  • בעיות כלליות כגון – לחץ דם, כולסטרול, שומנים בדם, סוכרת, בעיות בבלוטת התריס, ערמונית מוגדלת (פרוסטטה), הזעות, נוירופתיה סכרתית (מתבטאת לעיתים בתחושת שריפה בכפות הרגליים), תכיפות במתן שתן.
 • היחלשות של מערכת הראייה והשמיעה – עשוי לגרום לטינטון וסחרחורות למשל.
 • בעיות הקשורות במצב הרוח ובהתמודדות עם אתגרי הזדקנות: דיכאון, חרדה, דאגנות יתר, ירידה במצב הרוח, ירידה בתפקוד ובחשק המיני.

מדוע זה כך?

בגיל השלישי וכבר לפניו חלה ירידה הדרגתית ברמות האנרגיה ובחיוניות. מערכות הגוף מאטות או מתפקדות באופן פחות מיטבי בשל הגיל ותהליך ההזדקנות. ישנה ירידה בהתחדשות התאים בגוף, ירידה בחילוף החומרים והאטה בתנועתיות, עקב שחיקה או הפחתה בפעילות הגופנית.

נוסף על כך, מטופלים רבים בגיל השלישי מגיעים עם בעיות בריאותיות וכאבים, חלקם חדשים, חלקם הפכו כרוניים עם השנים, ולכן יש צורך להתייחס בטיפול הן לחיזוק ומניעה ולהן לריפוי.

כיצד הרפואה הסינית מסייעת לבני הגיל השלישי?

מניסיוני, לרפואה הסינית יש המון כלים ופתרונות יעילים ונהדרים להציע במיוחד לקבוצת גיל זו. יתרונה של הרפואה הסינית הוא בכך ששיטות הטיפול בהן אני משתמש בקליניקה אינן סותרות ברוב המקרים נטילת תרופות קבועות, אינן גורמות לתופעות לוואי, ומשפרות את הבריאות ורמות התפקוד והאנרגיה בגוף בצורה מהירה ולאורך זמן.

הרפואה הסינית מטפלת בגוף ובנפש כמכלול, ולכן מהלך הטיפול מבטיח למטופלים בני הגיל השלישי טיפול מקיף ועמוק, שמביא לא רק לריפוי והקלה בכאבים, אלא מסייע לשמירה על חוסן וחוזק מערכות הגוף ושמירה על תוצאות הטיפול לאורך זמן.

הדיקור הסיני מומלץ במיוחד לבני הגיל השלישי, משום שהוא מסייע להקלה על כאבים, מעודד ריפוי דלקות ומחלות כרוניות, מעלה את רמות הצ'י (האנרגיה) בגוף, ותומך באיזון וחיזוק המערכות הפנימיות והמערכת החיסונית.

הדיקור הסיני מצוין לחיזוק ושמירה על השלד, המפרקים, הרצועות והשרירים, הן כאמצעי ריפוי במקרים של פציעות שמתרחשות בגיל זה, והן כמניעה.

כיצד מתבצע הטיפול בבני הגיל השלישי בקליניקה?

כאשר אני מטפל בבני הגיל השלישי בקליניקה, אני מתייחס לאתגרים עליהם דיברנו לאורך כל הטיפול: בשיחת ההיכרות ובאבחון, בהמלצות לטיפול, במהלך הטיפול ובהמלצות לשימור תוצאות הטיפול לאחר מכן.

מהלך הטיפול במטופלים בני הגיל השלישי כולל למעשה מספר מטרות:

 • טיפול בבעיה, בכאב או במחלה איתה מגיע המטופל.
 • שימור רמות האנרגיה והחיוניות, העלאת הצ'י (האנרגיה) בגוף, ושמירה עליו.
 • שימור וחיזוק רמות התפקוד של מערכות הגוף.
 • חיזוק השלד, המפרקים, הרצועות והשרירים (למניעת פציעות ונפילות)
 • חיזוק הגוף והמערכת החיסונית, מניעת מחלות.

מניסיוני, ניתן לטפל, לרפא לחזק ולהשיג את רוב המטרות לעיל באמצעות שילוב בין דיקור סיני, ייעוץ תזונתי וצמחי מרפא, כולם כלי טיפול נהדרים של הרפואה הסינית ומסייעים הן לריפוי והן לחיזוק ומניעה.

נוסף על כך, אני משתמש גם בכוסות רוח כטיפול מצוין ויעיל לבני הגיל השלישי, ומלמד בקליניקה תרגילים בשיטת הצ'י קונג, אשר ניתן לתרגל בבית בעת הצורך ובכפוף לאבחון. תרגילי הצ'י קונג מסייעים לשמירה על איזון הגוף, שמירה על גמישות וחיזוק השלד והמערכת החיסונית.

לסיכום

בני הגיל השלישי מתמודדים לרוב עם מספר אתגרים בריאותיים במקביל וזקוקים לטיפול תומך ומחזק על מנת להבטיח חיזוק הגוף, חיזוק המערכת החיסונית, מניעת מחלות וריפוי של כאבים ומחלות קיימות. כמו כן, רבים מבני הגיל השלישי סובלים ממצבים כרוניים שונים אשר מגבירים את הצורך בטיפול.

הרפואה הסינית מציעה כלים נהדרים לטיפול במגוון מצבים ובעיות של בני הגיל השלישי, והשילוב בין דיקור סיני לצמחי מרפא, תזונה ותרגילי גוף, מסייע לרפא, לחזק, למנוע מחלות לטווח ארוך וללא תופעות לוואי.

אם אתם משתייכים לקבוצת בני הגיל השלישי וסובלים מאחת או יותר מהבעיות שהוזכרו לעיל, או מכל בעיה אחרת, חשוב לי להדגיש בפניכם כי ניתן להגיע לתוצאות מצוינות באמצעות הרפואה הסינית וכי הטיפול אצלי בקליניקה הוא טיפול נעים ומלא קשר אנושי.

אני מזמין אתכם ליצור קשר ולהביא מזור והקלה לכל בעיה ממנה אתם סובלים.

אשמח לענות לכל שאלה,

יריב.

דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס)

דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס)

מהי דלקת מפרקים ניוונית? דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis), נקראת גם דלקת פרקים ניוונית או אוסטאוארטריטיס, היא המחלה הנפוצה ביותר במשפחת

פציאליס – שיתוק עצב הפנים

פציאליס – שיתוק עצב הפנים

הכל על המחלה של מיכל אנסקי מה זה פציאליס? פציאליס, נקרא גם שיתוק פנים ע"ש בל או שיתוק בל (Bell's

הטיפול בשבץ ואירוע מוחי באמצעות הרפואה הסינית

הטיפול בשבץ ואירוע מוחי באמצעות הרפואה הסינית

הטיפול במטופלים בגיל השלישי ומטופלים לאחר שבץ מוחי הוא אחד מתחומי ההתמחות שלי הן בקליניקה והן במסגרת עבודתי בבית החולים

הטיפול בערמונית מוגדלת באמצעות הרפואה הסינית

הטיפול בערמונית מוגדלת באמצעות הרפואה הסינית

מהי ערמונית מוגדלת? ערמונית מוגדלת, נקראת גם הגדלה שפירה של הערמונית (Benign prostatic hyperplasia), היא תופעה טבעית שמתרחשת החל מגיל

הטיפול בתופעות גיל המעבר ברפואה הסינית

הטיפול בתופעות גיל המעבר ברפואה הסינית

מהו גיל המעבר? גיל המעבר הוא כינוי לתקופת מעבר בחיי האישה, בה מתרחשים בגופה שינויים הורמונליים רבים אשר מסמנים את